Předpovídání budoucího vývoje v oblasti energetiky je pro odborníky ošemetnou záležitostí. Nedávné předpovědi pro rok 2050 ukázaly, že někteří odborníci se ve svých předpovědích mýlili, například že v oblasti odezvy na poptávku nebyla věnována dostatečná pozornost těžbě kryptoměn. Reakcí na poptávku se rozumí schopnost zákazníků upravit svou spotřebu elektřiny v reakci na změny ceny elektřiny nebo na pobídky nabízené energetickými společnostmi nebo jinými třetími stranami. To se setkalo s nebývalým úspěchem, kdy se počet zájemců pohybuje v sedmimístných číslech, což značně převyšuje předpokládané desetitisíce.
Těžba kryptoměn byla považována za inovativní způsob, jak přispět ke snížení nákladů na energii. Probíhá to tak, že se k ověřování a zaznamenávání transakcí v blockchainu využívá počítačový výkon, a to v reakci na poptávku. Marathon Digital Holdings, texaská společnost zabývající se těžbou bitcoinů, kótovaná na burze NASDAQ, umístila v Texasu větrnou farmu s výrobní kapacitou 280 MW, ale přenosová soustava nemohla veškerý výkon přivést do systému. Díky tomu, že se jednalo o přerušitelný a stabilní základní výkon, mohla těžebna kryptoměn odebírat energii z větrné farmy a zabránit tak nutnosti omezování v době, kdy vítr foukal naplno.
Těžba kryptoměn může mít pro elektrické sítě několik výhod, například může být využívána jako nástroj odezvy na poptávku, což energetickým společnostem umožňuje čerpat energii z obnovitelných zdrojů, když je síť v plném provozu. Může také pomoci snížit náklady energetických společností tím, že přebytečnou energii využijí k těžbě kryptoměn, a má potenciál být udržitelnějším zdrojem energie než tradiční fosilní paliva. Navzdory výhodám je známo, že těžba kryptoměn má vysokou spotřebu energie, nicméně toto odvětví pracuje na tom, aby se stalo udržitelnějším.