Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), v hojně sdíleném žertovném videu připustila, že digitální euro, digitální měna centrální banky (CBDC), jejíž vydání se v současné době plánuje v blízké budoucnosti, by se „omezeně“ používalo ke kontrole plateb, které mohou provádět jednotlivci. Lagardeová připustila, že „kontrola bude existovat, to máte pravdu. Máte naprostou pravdu,“ ale upřesnila, že půjde o „omezenou kontrolu“. Vyjádřila také přání, aby Evropa nebyla závislá na „měně nepřátelské země“, jako je čínská nebo ruská měna, nebo na „měně přátelské, ale aktivované soukromým korporátním subjektem, jako je Facebook nebo Google“, který by mohl „převzít suverenitu Evropy“.
Lagardeová byla znepokojena růstem kryptoměn a jejich hrozbou pro tradiční bankovní systém a v září 2022 prohlásila, že vzestup kryptoaktiv by mohl bránit úloze centrálních bank jako „kotvy“ ekonomiky, a také požadovala větší dohled nad kryptografickým průmyslem a aktiva podle ní „nemají žádnou hodnotu“.
Plány ECB týkající se zavedení digitálního eura upřednostňují v první fázi uvolnění CBDC elektronické obchodování a platby mezi osobami, ve druhé fázi pak další souvislosti, jako jsou fyzické obchody a vládní platby. Stále častěji se objevují spekulace, že bankovní krize ve Spojených státech byla trikem s cílem urychlit zavádění CBDC, neboť Nic Carter, generální partner společnosti Castle Island Ventures, uvedl, že nedávné otřesy posílily „politické argumenty pro CBDC“, protože „komerčním bankám už nikdo nevěří“.